مراکز دیدنی تهران

مراکز دیدنی تهران

بازار تهران بازاری است قدیمی و تاریخی واقع در مرکز شهر تهران در منطقه ۱۲ شهری .این بازار در میان خیابان های مولوی در جنوب ، مصطفی خمینی (سیروس سابق ) درشرق ،پانزده خرداد درشمال ، و خیام در غرب قرار گرفته لست .در تقاطع این خیابان ها میدان محمدیه ، چهارراه مولوی و چهارراه سیروس قرار گرفته است  .

سرتوماس هربرت ، در سفرنامه ی خود در سال ۱۱۰۸ قمری (دوره صفویه ) بازار های تهران را فاقد سقف توصیف میکند .در میان اماکن بازار تهران ، بازار بین الحرمین ، از ساخته های دوره محمدشاه قاجار و بازار امیر ، سرای امیر و بازار کفاشها از افزوده های دوران ناصرالدین شاه است .

 

 

 

 

 

 

 

 

خانه موزه مقدم ، حسن آباد

موزه مقدم محل زندگی خاندان احتسابالملک، یکی از درباریان صاحب منصب سلسله قاجار بوده است. این خانه سپس محمدتقی خان احتسابالملک به فرزندش دکتر محسن مقدم استاد باستانشناس دانشگاه تهران و همسر فرانسویاش سلما رسید و این زوج با ذوق و علاقهای بینظیر به کار جمعآوری آثار تاریخی از سراسر ایرانزمین پرداختند و از آنها در معماری و تزیین خانه خود استفاده کردند. در سال ۱۳۵۱ استاد مقدم خانه پدری خود و اشیای گردآوری شده در آن را وقف دانشگاه تهران نمود.

عمارت مسعودیه ، بهارستان

عمارت مسعودیه یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره قاجار است که پنج عمارت بزرگ دارد و در سال ۱۳۷۷ به ثبت آثار ملی رسیده است. عمارت مسعودیه به همراه باغ نگارستان، باغ لالهزار و باغ سردار ایروانی یکی از اماکنی است که در محدودۀ شمال حصار شاه طهماسبی تهران در عصر ناصری بنا شده و همچنان که خصوصیات باغهای ایرانی را داراست با نقشمایهها و عناصری از معماری فرنگی مزین شده است.

موزه موسیقی ، الهیه

در تجریش، یک مرکز فرهنگی وجود دارد که به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران که خیلی مورد توجه گردشگران قرار ندارد و آن موزه موسیقی تهران است که محفلی برای آشنایی با دنیای موسیقی ایران در چند سده گذشته است. مجموعه ای نفیس از سازهای مناطق مختلف کشور که ساز و ضرب و ریتم اقوام بزرگ و پر افتخار ایران زمین را در نمایشگاه دائمی، در معرض دید علاقمندان به هنر موسیقی قرار می دهد.

موزه سینما، باغ فردوس

موزه سینمای ایران یکی از موره های استان تهران است . در این گنجینه عکسها ، اسناد و وسایل وتجهیزات قدیمی سینما از شخصیت های سینمایی نظیر دوبلورها و فیلم سازان و نیز پشت صحنه فیلم های بزرگ ، پوستر و دیگر چیزهای وابسته به سینما به نمایش گذاشته شده است .این موزه شامل چندسالن با عنوانهای دفاع مقدس ، کودکو نوجوان ، دوبله و موسیقی وارامنه است .این موزه در تهران خیابان ولیعصر ، باغ فردوس قرار دارد .

مجموعه موزه های کاخ گلستان

کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی گردیده‌است. هر چند که بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍. ق) با ساخت دیوان خانه‌ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می‌گیرد ولی امروزه از آن بنیان‌ها اثری در میان نیست؛ و داشته‌های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی‌رود.

مجموعه موزه های کاخ نیاوران

کاخ نیاوران در شمال شرق تهران (شمیرانات) قرار دارد. شکل گیری کاخ نیاوران به نخستین سالهای سلسله قاجار بازمی گردد. مجموعه کاخ نیاوران که پس از انقلاب اسلامی به مجموعه ای موزه ای تبدیل شده است تا سال ۱۳۷۸ با مجموعه سعدآبادبه طور مشترک اداره میگردد و از آغاز سال ۱۳۷۹ رسماَ مستقل شد .

 

 

 مجموعه موزه های کاخ سعد آباد

مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد به مجموعه عمارت ها وکاخهایی گفته میشود که در دربند ،شمالی ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار بنا شده است . این مجموعه دارای ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی ، چشمه سارها ، قنات ها ، باغستان ها ، گلخانه ها و خیابان است . این عمارت از شمال با کوه های البرز، ازشرق با گلاب دره ، از غرب با ولنجک واز جنوب با تجریش همسایگی دارد . رودخانه جعفرآباد از وسط محوطه کاخ میگذرد.

موزه جواهرات، خیابان فردوسی

موزه جواهرات ملی ایران در خیابان فردوسی تهران و در مقابل سفارت ترکیه قرار دارد خزانه فعلی جواهرات، در سال 1334 ساخته و در سال 1339 با تاسيس بانک مرکزی ايران افتتاح و به اين بانک سپرده شد و اکنون نيز در صيانت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران میباشد. در حال حاضر اين مجموعه بینظير در قالب موزه معرض ديد عموم قرار دارد بسیاری از جواهرات سلطنتی ایران از دوره صفوی، دوره افشار، قاجار و پهلوی در این موزه به نمایش گذارده شده است. از جمله می توان به الماس دریای نور، جقه نادری، تاج فرح پهلوی، تاج کیانی، کره جواهر نشان، تخت طاووس (قاجاری) (تخت خورشید) و تخت نادری اشاره کرد.

کلیسای سرکیس مقدس، نجات الهی

یک کلیسای ارمنی واقع در خیابان کریمخان زند ، ابتدای خیابان نجات الهی ( ویلای سابق ) تهران است . کلیسای سرکیس مقدس باهزینه شخصی فردی خیر از ارمنی های ایران به نام مارکان سرکیسیان و طرح مهندس اوژن آفتاندلیانس در سال ۱۳۴۹(۱۹۷۰ ) میلادی بنا شد و مقر خلیفه گری ارامنه تهران از کلیسای مریم مقدس به این محل جدید انتقال یافت .

بوستان نوروز، پل طبیعت،گنبد مینا و زیما پارک آب و آتش

پارک نوروز یا بوستان نوروز با مساحت بیش از ۹۰ هزار متر مربع، در پهنه غربی اراضی عباس آباد تهران، بزرگترین بوستان مجموعه را تشکیل میدهد که برای آن کارکردهای بین المللی و فرهنگی نیز تعریف شده است.

بوستان نوروز که از جاهای دیدنی و تفریحی تهران به شمار می آید شامل مجموعه پلانتاریوم، دریاچه ، باغ گل، اسکیت پارک، پارک دوستدار کودک و مسیرهای کالسکه و دوچرخه رو است و برای علاقمندان به تهرانگردی که دنبال جاذبه های گردشگری تهران هستند می تواند جای جالبی باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پیست های اسکی توچال، دیزین، شمشک و

موزه پست و تلفن، باغ ملی

موزه ملی پزشکی، کارگر شمالی

موزه خودروهای تاریخی، جاده مخصوص کرج

100 جای دیدنی تهران

 

رصد خانه، زعفرانیه

 

مراکز خرید

در شهر تهران در کتار جاذبه های طبیعی و تاریخی خود همیشه برای گردشگران و دوستداران خرید و گشت و گذار در مراکز خرید همیشه جذاب بوده است . تهران با مجموعه ای کامل از مراکز خرید سنتی و مدرن پاسخگوی نیاز تمام گردشگران میباشد

 

سانا سنتر (در محله فرمانیه)

مرکز خرید کوروش (در اتوبان ستاری)

 

مرکز خرید ملل (در خیابان فرشته)

 

مرکز خرید پالادیوم( در خیابان ولنجک)

 

دربند

دربَند، یکی از محله‌های تهران از دهکده‌های قدیمی شمیران در شمال باغ سعدآباد است. محله دربند از مناطق خنک و گردشگری تهران است. بر پایه نظرسنجی‌های انجام شده دربند نخستین گزینهٔ شهروندان تهرانی برای پذیرایی از میهمان خارجی است. در زمان قاجار برخی از شاهزاده‌های قاجار از جمله شاهزاده الله‌وردی‌میرزا و ابوالملوک کیومرث‌میرزا در اینجا نشیمن داشتند. دربند در حال حاضر جدا از بخش تاریخی اش با رستوران های مختلف و غذاهای ایرانی و فرنگی یکی از مناطق مورد علایق گردشگران می باشد.

 

 

100 جای دیدنی تهران

 

درکه

درکه یکی از محله‌های شمال شهر تهران است. درکه در نزدیکی محله‌های اوین و ولنجک قرار دارد. این محله به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه‌های شمالی تهران، ار محل‌های مناسب برای پیاده‌گردی و کوه‌پیمایی در تهران به شمار می‌رود.

 

از جاذبه های تفریحی دیگر شهر تهران میتوان از پیست های اسکی دربندسر،توچال ، دیزین و تفریح های آبی ، قایق سواری و ... اشاره کرد.

 

تله کابین توچال

100 جای دیدنی تهران

دهکده آبی پارس

مجموعه آبی فشافویه، اتوبان قم

100 جای دیدنی تهران

 

تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) , مقابل دانشکده علامه طباطبایی
info@asiahospital.ir
021-88733571 (10 خط)