شکیبا باشید ...

یافته های اولیه ایمنی واکسن با ترکیب mRNA Covid-19 در افراد باردار

یافته های اولیه علائم ایمنی واضحی را در بین افراد بارداری که واکسن mRNA Covid-19 دریافت کرده اند نشان نداد. با این حال، پیگیری بیشتر، از جمله پیگیری تعداد زیادی از زنان واکسینه شده در اوایل بارداری، برای اطلاع از نتایج مادر، بارداری و نوزاد لازم است.

 

 

یافته های اولیه علائم ایمنی واضحی را در بین افراد بارداری که واکسن mRNA Covid-19 دریافت کرده اند نشان نداد. با این حال، پیگیری بیشتر، از جمله پیگیری تعداد زیادی از زنان واکسینه شده در اوایل بارداری، برای اطلاع از نتایج مادر، بارداری و نوزاد لازم است. اولین واکسن های ویروس کرونا ویروس 2019(covid) موجود در ایلات  متحده واکسن های پیام رسان (mRNA)RNAبودند : BNT162b2 (Pfizer-BioNtech) و (Moderna) mRNA- 1273 . در دسامبر سال 2020، واکسن ها مجوز استفاده اضطراری (EUA) را توسط سازمان غذا و دارو (FDA) به عنوان یک سری دو دوزه دریافت کردند که برای Pfizer-BioNTechسه هفته و برای Moderna یکماه فاصله داشتند و کمیته مشورتی در مورد روشهای ایمن سازی (ACIP) استفاده از آنها را توصیه می کند.

افراد باردار در آزمایشات بالینی پیش از دریافت مجوز حذف شدند و فقط اطلاعات محدود انسانی در مورد ایمنی در دوران بارداری در زمان مجوز در دسترس بود. با این حال، افراد باردار مبتلا به Covid-19 در مقایسه با افراد غیر باردار در سن باروری در معرض خطر بیماری شدید ( به عنوان مثال ، منجر به پذیرش در بخش مراقبت های ویژه، اکسیژن رسانی غشایی خارج از بدن ، یا تهویه مکانیکی ) و مرگ هستند. علاوه بر این ، افراد باردار مبتلا به Covid-19 در مقایسه با افراد باردار فاقد Covid-19 ممکن است در معرض خطر بیشتری برای پیامدهای نامطلوب باردار مانند زایمان زودرس باشند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ( CDC) و کمیته مشورتی در مورد روشهای ایمن سازی (ACIP) ، با همکاری کالج متخصص زنان و زایمان و آکادمی اطفال آمریکا، گایدلاینهایی را منتشر کرده اند که نشان می دهد واکسن Covid-19 نباید از افراد باردار دریغ شود.

نظارت بر تائید مجوز در افراد باردار برای توصیف ایمنی این واکسن های Covid-19 جدید، که از mRNA ، نانوذرات لیپید و فرآیندهای پیشرفته تولید استفاده می کنند، ضروری است. علاوه بر این، درست کردن پروفایل ایمنی آنها برای اطلاع از توصیه های مربوط به واکسیناسیون مادران علیه Covid-19 بسیار مهم است . ما یافته های اولیه ایمنی واکسن mRNACovid-19  را در افراد باردار از سه سیستم نظارت بر ایمنی دهی عوارض جانبی واکسن (VAERS) .

هدف : بسیاری از افراد باردار در ایلات متحده واکسن های ویروس کرونا پیام رسان (mRNA) 2019 (Covid) را دریافت می کنند، اما اطلاعات در مورد ایمنی آنها در بارداری محدود است.

مواد و روش ها : از 14 دسامبر سال 2020، تا 28 فوریه سال 2021، ما برای توصیف اولیه ایمنی واکسن  mRNAcOVID-19 در افراد باردار، از داده های سیستم نظارت" V-safe after واکسیناسیون سلامت " ، سیستم ثبت بارداری ایمن-V safe و سیستم گزارش دهی عوارض جانبی واکسن (VARES) استفاده کردیم.

نتایج : در مجموع 35،691 شرکت کننده با برنامه V-safe از سن 16 تا 54 سالگی باردار بودند.  درد در محل تزریق بیشتری در زنان باردار نسبت به زنان غیر باردار گزارش شده است، درحالی که سردرد، میالژی ، لرز و تب کمتر گزارش شده است. از بین 3958 شرکت کنندهای که در ثبت نام بارداری V-safe بودند، 827 نفر بارداری شان با موفقیت کامل شد که از این تعداد 115 نفر (13،9%) منجر به از دست دادن بارداری و 712 نفر (86،1%) منجر به تولد زنده شده است( بیشتر در بین شرکت کنندگانی که در سوم سه ماهه واکسیناسیون داشتند) . نتایج نامطلوب نوزادان شامل زایمان زودرس(در9،4%)  و اندازه کوچک برای سن حاملگی ( در 3،2%) بود. هیچ مورد مرگ نوزادی گزارش نشده است.

اگرچه به طور مستقیم قابل مقایسه نیست ، اما محاسبه نسبت نامطلوب بارداری و نتایج مشاهده شده در نوزادی در افراد واکسینه شده علیه Covid-19 که بارداری کتامل داشته اند، مشابه موارد گزارش شده در مطالعات مربوط به زنان باردار است که قبلاً همه گیری Covid-19  انجام شده است. از میان 221 مورد عوارض جانبی مربوط به بارداری که به VAERS گزارش شده است، بیشترین مورد گزارش شده سقط خود به خودی (46 مورد) بوده است.

 

اشتراک گذاری :
تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست) , مقابل دانشکده علامه طباطبایی
info@asiahospital.ir
021-88733571 (10 خط)